Ha Stephen King koreai lenne!
2024. július 04. írta: Koreai Kulturális Központ

Ha Stephen King koreai lenne!

Exhuma (2024)

Dél-Korea legújabb sikerfilmjében, az Exhuma (2024) c. misztikus horrorban egymásnak feszül a jelen és a múlt, az élő és a holt, a tudomány és a misztikum, a globalizált társadalom és a nemzeti hagyományok. A gonoszsággal mérgezett földet ezúttal nem a kedvencek temetőjében kell keresni, hanem Dél-Koreában, a feng shui szerint az ország egyik legrosszabb fekvésű hegyén.

exhuma_still_05.jpg

Egy Amerikában élő, gazdag koreai családban a gyermekáldás nagyon nehezen jön össze. Mintha átok sújtaná az elsőszülötteket. A legújabb generáció újszülöttje is súlyos egészségügyi problémával küzd. A család felbérli a híres sámánt, Hwa-rimet (Kim Go-eun) és pártfogoltját, Bong-gilt (Lee Do-hyun), hogy járjanak utána a dolognak. A sámánok hamar felismerik, hogy a család egyik elhunyt felmenőjének nyugtalan lelke tehet a dologról. Hwa-rim felveszi a kapcsolatot a neves feng shui szakértővel, Sang-deokkal (Choi Min-sik) és társával Young-Geunnel (Yu Hae-jin). A misztikus négyessé összeállt csapat a családdal együtt felkeresi Dél-Koreában az isten háta mögötti sírt, hogy szertartásos exhumálással megnyugvást és végső nyughelyet biztosítsanak a nyugtalan lelkű ősnek. Azonban minden porcikájukkal érzik, hogy a sír valami különösen gonosz helyen van. A sír feltárásával aljas családi titkok, iszonyú történelmi emlékek és szörnyű entitások is felszínre kerülnek.

Az Exhuma c. misztikus horrort íróként és rendezőként is jegyző Jang Jae-hyun bár még csak a harmadik egész estés filmjét dirigálta, bátran állíthatjuk, hogy ő a természetfeletti koreai horrorfilmek egyik legnagyobb alkotója. Filmjeiben rendre fontos szerepet kap vallás – legyen az a kereszténység, a sámánizmus vagy bármi más – mint az irracionális, a természetfeletti problémák egyetlen megoldása. Amikor a tudomány csődöt mond, már csak a hagyomány tud segíteni. Ez persze minden ördögűző- és poltergeist-sztorira igaz. Jang filmjeiben az a különleges, hogy a segítségül hívott különböző vallások nem egymással versengenek, hanem jó „kolléga” mintájára együttműködnek. Erre tökéletes példa a rendező 2015-ös első filmje, a The Priests, amelyről itt írtunk korábban. Jang a The Priests-ben egészen különleges módon boronálja össze a nyugati katolikus vallást a keleti hiedelmekkel, amit az erre nyitott Koreától nyugatra minden bizonnyal eretnekségnek tartanának. Az Exhumában ennél kevésbé szélsőséges és jóval kompatibilisebb párosítás a feng shui és a koreai sámánizmus. Ahol az egyik tudása/tere véget ér, ott kezdődik a másiké. A két hiedelemvilág így egészíti ki egymást, hogy megoldást találjon a természetfeletti problémára.

exhuma_2024_poszter.jpg

Sang-deok és Young-Geun a feng shui, illetve Hwa-rim és Bong-gil a sámánizmus szakemberei. A „szak” és a „szakma” Jang filmjeinek esetében fontos szavak. A vallást képviselő emberek egyáltalán nincsenek felmagasztalva, nem járja át őket a vallási átszellemültség. Ők szakemberek, akiknek a szakmájuk a vallás. Tudják, meddig ér a „tudományuk”, és ez alapján cselekszenek. Vagyis az irracionális dolgokhoz és eseményekhez teljesen racionálisan állnak hozzá. Ez a bizonyos értelemben vett földhözragadtság – ha a valóságban nem létező szellemektől, démonoktól, erővonalaktól elvonatkoztatunk – nagyon jól áll a filmnek, ugyanis kézzelfoghatóbbá teszi a misztikus veszedelmet.

Vallási elemek keverése, vagy a természetfeletti dolgok valóságba ágyazása? Bármi is legyen Jang filmjeinek titka, működik. Dél-Koreában az Exhuma a bemutatásának mindössze 4. napján márt kétmillió megtekintésnél járt a mozikban, a 7. napon pedig elérte a hárommilliós nézettséget. Bő egy hónappal a bemutató után, 2024-ben elsőként a film elérte a tízmilliós jegyeladást Dél-Koreában. Az Exhuma minden idők 18. legsikeresebb alkotása lett hazájában, megelőzve ezzel a Vonat Busanba - Zombi expressz (Train to Busan, 2016) c. filmet.

Ha olvasóink az Exhumának köszönhetően kedvet kaptak a koreai hiedelmekbe ágyazott rémtörténetekhez, akkor Jang The Priestsje mellett meleg szívvel (és hidegvérrel) ajánljuk a 2016-os The Wailing c. misztikus horrorfilmet is, amelyről korábban itt írtunk.

 

A cikket írta: Szilágyi Miklós

Képek: a Showbox engedélyével

A bejegyzés trackback címe:

https://koreainhungary.blog.hu/api/trackback/id/tr9318439999

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása