Pude ccsige
2025. április 02. írta: Koreai Kulturális Központ

Pude ccsige

A háború örökségéből lett kedvenc

Nemrég beszámoltunk róla, hogy az Oxford English Dictionary, az angol nyelv legjelentősebb történeti szótára újabb koreai szavakkal frissült. Az egyik ilyen kifejezés a ccsige, amely a különféle húsleves alapú pörkölteket, ragukat jelöli. Ennek apropóján a koreai ragu egyik legismertebb változata, a pude ccsige történetét mutatjuk be. 

le-thanh-huyen-jelykm9qptk-unsplash.jpg

A koreai háború után valamikor egy Odeng Sikdang nevezetű phodzsangmacsha (azaz utcai "sátorkocsma", ahol ételeket is árulnak) Idzsongbuban (Uijeongbu, 의정부, város Kjonggi tartományban) sonkával, kolbásszal és baconnel készített, pirított ételeket kezdett el kínálni. Ezek mind olyan összetevők, amelyek megtalálhatóak voltak a koreai háború alatt és után a félszigeten állomásozó amerikai katonák laktanyáiban. A tulajdonos a hozzávalókat a katonai állomásokról szerezte be, sőt, ezeket az élelmiszereket pude kogi-nak (부대고기), azaz laktanyahúsnak is nevezték. 

A hely vendégei idővel arra kérték a tulajt, hogy készítsen olyan leves alapú ételt, amelyet könnyen fogyaszthatnak rizzsel. Némi tűnődés után vizet, kimcshit és kocshudzsangot adott a már létező pirított fogásokhoz. Ebből jött létre később, és került rá 1960-ban az étlapra a pude ccsige, amely egy kocshudzsang alapú lében elkészített, sonkát, kolbászt, bacont, darált húst, babot, kimcshit és ízlés szerint ramjont tartalmazó csípős étel. Ezt az ételt nevezték el pude ccsigének (부대찌개), azaz a hozzávalók fő forrását tükrözve laktanyaragunak. Érdekesség, hogy néha Johnson-levesnek (존슨탕, csonszun thang) is nevezik. Ezt a megnevezést az 1966-ban Dél-Koreába látogató Lyndon B. Johnson amerikai elnök ihlette. Az így létrejött fogás népszerűsége gyorsan nőtt, és nemcsak a helyet meglátogató vendégek lettek többen, hanem a pude ccsigét kínáló éttermek is egymás után bukkantak fel a környéken. Jelentőségét felismerve, a város 2009-ben utcát is elnevezett az ételről. 

bjj1.jpg

A laktanyaragu alapvetően bármiből készülhet, de az elkészítést tekintve néhány főbb verziója különböztethető meg. Az Odeng Sikdanghoz visszavezethető, Idzsongbu stílusú pude ccsige hozzávalói előre pirítottak és fűszerezettek, illetve nem tartalmaz babot. A szongthani változat alapját marhacsont alaplé adja, hozzávalóként darált húst és zöldhagymát is használnak, feltétként pedig amerikai sajt kerül az elkészült ételre. A phadzsui változat arról híres, hogy nagy mennyiségben kerül bele zöldség. Közülük is a koreai konyhában gyakran használt koronás margitvirág levele az, amely nagyban megkülönbözteti ezt a változatot a többitől. A kunszani pude ccsige jellegzetességét a marha alaplé és a feltétként használt, vékonyra szeletelt marhahús adja. 

A pude ccsige tehát a koreai háború utáni nehéz idők étele volt, amikor az emberek többsége nem jutott egy teljes értékű étkezéshez sem. Ez a tartalmas ragu a bőséges hozzávalóinak köszönhetően sokak számára jelentett táplálékforrást. Vonzereje azonban nemcsak a tápláló jellege miatt volt kiemelkedő, az emberek hamar megszerették a nyugati alapanyagok és a koreai ízek egyedi kombinációját. 

 

Cikket írta: Rácz Ivett

Forrás: Koreana Summer 2024

webzine.nfm.go.kr

Képek forrása: pixabay.comunsplash.com

A bejegyzés trackback címe:

https://koreainhungary.blog.hu/api/trackback/id/tr7718831400

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása