Szöul rendkívül nyüzsgő, élettel teli nagyváros, ahol mindenki könnyedén talál az érdeklődési körének megfelelő programot. Városszerte számos nagyobb művészeti komplexum található, melyek ernyő intézményként fedik le a legváltozatosabb művészeti ágakat. A koreai kortárs művészeti színtér egyértelmű célja a kapcsolatteremtés és a minél inkább kiterjesztett gyűjtemények létrehozása, az organikus terjeszkedés. Az alábbiakban olyan látványos és jelentőségteljes művészeti intézményeket szedtünk sorba a dél-koreai fővárosból, melyeket mindenképp érdemes figyelemmel követni, és ha alkalmunk adódik, meglátogatni.
A Dongdaemun Design Plaza (DDP) egyik fő különlegessége, hogy a világhírű építész, Zaha Hadid tervezte, és talán a város egyik leglátványosabb épülete. Az óriási intézmény 86.000 négyzetméterén érdekes térbeli megoldásokat láthatunk. A kulturális központ számos funkciót ellát: kiállítóterem, konferenciaterem, design labor, média központ, előadóterem, társalgó tér, valamint design vásár is található a belső terekben.
A Daelim Museum egy három intézményből álló szervezet (D Museum, D Project Space) elsődleges pillére. Saját filozófiájuk szerint a múzeum a mindennapokban megjelenő, "átlagos" művészetet kívánja közvetíteni, ezáltal inspirálva a látogatókat. A múzeum elődje 1993-ban nyitott meg Hallim Galéria néven, majd 1997-től az első fotográfiára specializálódott múzeumként működött Koreában. Mai nevét 2002-től viseli, gyűjteményezési és kiállítási körét pedig 2010-ben terjesztette ki a fotográfiáról számos egyéb művészeti műfajra. Ma már a legváltozatosabb design és művészeti témákkal találkozhatunk kiállításaikon, miközben folyamatosan bővítik határaikat, mindig nyitva a kortárs koncepciók és az új irányok felé.
A 2014-ben megnyílt National Hangeul Museum sokrétű gyűjteményében minden darab kötődik a logikája miatt gyakran méltatott koreai írásrendszerhez, a hangülhöz. A listánkon ez az egyetlen olyan múzeum, mely egy adott témára összpontosít, azonban médiumait és forrásanyagait tekintve nem kevésbé sokszínű. Elsődleges célkitűzésük az írásrendszer jelentőségének és értékének megmutatása, függetlenül attól, hogy a látogató érti vagy beszéli-e a koreai nyelvet. A kiállítások egyaránt fókuszálnak a történeti kontextusra, a hangül jelenlegi helyzetére, valamint bocsátkoznak előrejelzésekbe annak jövőjét illetően. A múzeum ugyan nem nagy, de rendkívül ötletesen ötvözi a régi relikviákat és dokumentumokat a kortárs médiumokkal.
A Seoul Arts Center komplexumban évente közel ezer zenei, opera-, tánc-, musical- és színjáték-előadást mutatnak be, valamint több mint 100 kiállítást és oktatási programot rendeznek, évi 2,5 millió látogatóval. Öt fő részlege van: az Operaház, a Hangaram Művészeti Múzeum, a Hangaram Design Múzeum, a Szöuli Kalligráfia Művészeti Múzeum és a Koncertterem. Utóbbi két részleget 1988-ban hozták létre. Ha valakit különösen érdekel a koreai, ázsiai kalligráfia, itt garantáltan megtalál mindent a témában. A Design Múzeum érdekessége, hogy 1999-es megnyitásakor ez volt az ország első ilyen tematikájú intézménye.
A Samsung Kulturális Alapítvány által üzemeltetett, 2004-ben megnyílt Leeum Museum of Art mára Dél-Korea egyik vezető múzeuma. A három, egyenként is igen impozáns épületből álló komplexum egyedi, széleskörű gyűjteményével egyaránt terjeszkedik térben és időben. Az OMA által tervezett épületben időszaki kortárs kiállítások, valamint média- és irodaterületek is találhatók. Az egyes számú épületben a tradicionális koreai művészetet tematizáló kiállítások, a 2-es számú épületben pedig koreai és nemzetközi kortárs művészek alkotásai kapnak helyet. “A múlton és jelenen alapuló jövő keresésével a Leeum kulturális térré, fúziós művészeti múzeummá kíván válni, amely időben és műfajban kommunikál az emberekkel” - írják honlapjukon.
A lista végén szintén egy több (összesen nyolc) részlegből álló komplexum – Seoul Museum of Art (SeMA) – áll, melyet "Szöul hálózati múzeumának" is neveznek. A SeMA célkitűzése, hogy inkluzívvá tegye a művészeti szcénát, elérhetőbbé és élvezhetőbbé a közönség számára. 1928-as alapítása óta a SeMA alkalmazkodik a kor változásaihoz és a művészeti trendekhez, és napról napra növekszik a Szöul-szerte található "fiókmúzeumok" révén.
Szerző: Lukács Edit
Borítókép forrása: pixabay
Források: myartguides.com, showstudio.com, atlasobscura.com