Közeledik a nyári TOPIK vizsga időpontja! Legutóbb a vizsga felépítéséről és az általános tudnivalókról volt szó, ebben a cikkben viszont az alapszintű vizsgára jelentkezőknek gyűjtöttünk össze pár hasznos információt és tippet. Lássuk is őket!
Az első és legfontosabb dolog, amivel jó, ha nem a vizsgán szembesülünk először, hogy az általunk helyesnek vélt válaszokat nem a tesztlapon, hanem egy külön erre a célra szánt válaszadó papíron kell megadnunk. Ez a kis lap így néz ki a TOPIK I. esetében. A lap bal oldalán a nevünket és az azonosító számunkat kell megadni, ami elsőre bonyolultnak tűnhet, de nem kell megijedni tőle, a vizsgahelyszínén lépésről lépésre megmutatják nekünk a kitöltés helyes módját. A papír jobb oldala ennél már talán egyszerűbb, mindössze kérdésenként be kell satírozni a helyesnek vélt válasz számát. A vizsga helyszínén a lap kitöltéséhez szükséges tollat is kapnak a résztvevők, így azzal külön készülni nem szükséges.
Szókincs és nyelvtanok
A vizsgán elvárt szavak száma és a szükséges nyelvtani tudás attól függ, hogy a vizsgázó 1-es vagy 2-es szintű nyelvvizsga megszerzésére pályázik.
Alapvetően elmondható, hogy a TOPIK I. a mindennapi élethez szükséges tudás mérését tűzi ki célul, így nagyon bonyolult kifejezések nem jellemzőek. Témakörök általában a család, munka, iskola, időjárás, szabadidő és a mindennapi tevékenységek, szókincsben az ezekkel kapcsolatos, alapvető kifejezésekre kell felkészülni. Vannak azonban olyan szavak, szófordulatok, amik évről évre szerepelnek a vizsgán, ilyenek a közintézmények és kereskedelmi egységek nevei (pl. iskola, posta, bank, nagykövetség, bevásárlóközpont, pékség, gyógyszertár, stb.) vagy pedig a dátumokkal, idővel kapcsolatos kifejezések (a hét napjai, hónapok, óra, stb.).
A nyelvtanból szintén az alapszintű, a gondolataink kifejezéséhez nélkülözhetetlen szerkezetek és igeidők ismerete elvárt. Érdemes lehet megnézni különböző koreai tankönyvcsaládok TOPIK I. szintű köteteinek nyelvtani listáját, ezek ugyanis általában a könyvek megvétele nélkül is elérhetőek, és lefedik a vizsgán megjelenő nyelvtanok legnagyobb részét.
Ha mindenképp szeretnénk könyvet beszerezni, akkor hasznos lehet a Korean Grammar in Use tankönyvcsalád kezdőknek szánt része. Ez a tankönyv magyarul sajnos nem, viszont több más idegen nyelven is elérhető, és kizárólag nyelvtani magyarázatokat tartalmaz, kategorizálva, példamondatokon keresztül szemléltetve azokat. Megrendelhető többek közt a twochois weboldalán is.
A leghasznosabb azonban mindenképp az, ha az online elérhető, korábbi vizsgafeladatokat szorgalmasan megcsináljuk, és ezekben jelöljük magunknak a rendszeresen előkerülő szerkezeteket, kifejezéseket. Eleinte lehet, hogy rémisztőnek tűnik végigcsinálni egy-egy feladatsort otthon, de az ezekkel való gyakorlás valóban nagy segítség a vizsga előtt.
A következő részben részletesebben foglalkozunk majd a feladattípusokkal és a feladatlap hatékony megoldásával!
A cikket írta: Pataki Petra
Forrás: topik.go.kr, topikguide.com, youtube.com
Képek forrása: topik.go.kr, pixabay.com