Ha koreai gasztronómia, akkor csilipaprika paszta, ha alkohol, akkor szodzsu. Viszont azt, hogy mi tesz egy otthont koreaivá, nehéz lenne megfogalmazni, de megvannak azok a pontok, melyek egyértelműen elválasztják a világ többi részétől. Az otthon néhány ilyen eleméről, azok történetéről és okairól olvashattok ebben a cikkben.
Kimcshivel megpakolt mini Dimchae
Az első, Dimchae (딤채, ejtsd: dimcshe) névre hallgató kimcshihűtő (김치냉장고, kimchinaengjanggo, ejtsd: kimcshinengdzsánggo) 1995-ben jelent meg. A hagyományos hűtőszekrényektől eltérően a kimcshihűtő közvetlen hűtést alkalmaz, így teremtve olyan körülményeket, amelyet a régi időkben az elásott agyagedény biztosított a kimcshi hidegen tartására. Ez lehetővé teszi az étel hosszabb idejű tárolását anélkül, hogy íz- és állagbéli romlás következne be. A hűtő megjelenésének évében 5000 darabot adtak el, ez a szám viszont évről-évre csak nőtt. Ma már szinte minden háztartás részét képezi egy-egy ilyen gép. A Dimchae név szinte a kimcshihűtő szinonimájává vált az évek során. Az eredeti gyártó, a Winia Mando mellé idővel több más cég is beszállt a versenybe, így ma már akár a Samsung vagy az LG kínálatából is lehet választani.
Yo
Habár az 1990-es évektől egyre elterjedtebbé vált a koreai hálószobákban az ágy, hagyományosan a földre kiterített, paplanszerű matracon aludtak a koreaiak. Ennek a matracnak a neve yo (요, ejtsd: jo), magát a belsejét tömör, kemény pamutféle alkotja, melyet ugyancsak pamuttal vagy valamilyen vastagabb anyaggal vontak be. Egy ilyen yo súlya 3,5-6 kiló körül mozog. A földön való alvás több szempontból is célszerűnek tekinthető, egyrészt helytakarékos, hiszen ébredés után a szekrénybe kerül a teljes ágynemű. Másrészt a hagyományos koreai padlófűtés, azaz az ondol (온돌, ejtsd: ondol) jótékony hatása így teljes mértékben élvezhető. Az ágy elterjedésének ellenére napjainkban is gyakran választják a koreaiak a pihenés e módját, így nem ritka látvány az ágy nélküli hálószoba.
Fém evőpálcika
Kína, Korea és Japán evőpálcikáinak összevetése
A koreai nép az egyedüli, amelyik tradicionálisan fém evőpálcikát (쇠젓가락, soejeotgarak, ejtsd: szvecsatgárák) használ a környező országok fából készült pálcikáitól eltérően. Korán kialakult különbségről van szó, úgy tartják, hogy az i. e. 18-tól i. sz. 660-ig létező Baekje (백제, ejtsd: Pekcse) királyságban a királyi család már az ezüstből készült pálcikát használta arra, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nem mérgezett az eléjük került étel. Az ezüst pálcika a közembereknek is megtetszett, de nem engedhették meg maguknak, így olcsóbb fémeket használva alkották újra a nemesek által használt evőeszközt. Sikere töretlen, ma már nemcsak Koreában, hanem világszerte is egyre népszerűbb, könnyű tisztíthatóságának és időtállóságának köszönhetően.
Zuhanytálca, függöny nélküli fürdőszoba
Azok a nyugati személyek, akik részletesebb kutatás nélkül kerülnek Koreába, valószínűleg meglepődve találkoznak a koreai fürdőszobák kivitelezésén. Ugyanis az általunk ismert fürdőszoba helyett Koreában túlnyomó részben az úgynevezett seupsig yoksil (습식 욕실, ejtsd: szüpsik joksil) kialakítású fürdőszobák vannak jelen. Ennek szó szerinti jelentése nedves rendszerű, módú fürdőszoba. Lényegében nincs kizárólagosan fürdésre kialakított rész, ehelyett az egész tér használható ilyen céllal, gyakran a csapból kivezetett zuhanyfej segítségével gyakorlatilag a fürdőszoba azon pontján tisztálkodhatunk, ahol csak szeretnénk. A víz pedig egyszerűen a fürdőszoba padlóján található lefolyón távozik.
A cikket írta: Rácz Ivett
Forrás: koreatimes.co.kr, encykorea.aks.ac.kr, kfoodtimes.com, ko.dict.naver.com
Képek forrása: board.realestate.daum.net, eoom.net, brand.evezary.co.kr