Koreai bőrápolás
2019. április 17. írta: Koreai Kulturális Központ

Koreai bőrápolás

Szokatlan összetevők

A koreai krémekben sokszor bukkanhatunk állati eredetű, első hallásra szokatlan összetevőkre. Ezek tudományos hatékonysága sokszor nem teljesen bizonyított, de az évszázadok alatt tapasztalt, bőrre gyakorolt pozitív hatásuk miatt a mai napig helyük van a koreai bőrápolási termékekben. Bár az állati összetevők nem divatosak napjainkban, több olyat találunk, ami az állatok bántása nélkül is előállítható, vegánok számára azonban továbbra sem lesz vonzó ajánlat. Vegyük sorra a szokatlan összetevők közül a három legnépszerűbbet!

header_20.png

Csiganyál: igazi klasszikusnak számít a koreai bőrápolásban. A csigák által kibocsátott nyálat snail mucin néven találjuk meg a termékek összetevő listájában. Az ígéretek szerint sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, ránctalanító hatása van. E hatások kutatásokkal még nem teljesen alátámasztottak, de a csiganyál kitűnő hidratáló hatása vitán felül áll - a csiganyálas kozmetikumok általában gélek, esszenciák, azaz könnyű hidratáló formulák, így bármilyen megszokott, testesebb hidratáló előtt használhatók.

snail_mucin_rodion-kutsaev-91431-unsplash.jpg

A csiganyál minősége - mint ahogy a természetes összetevők minősége általában - kérdéses, hiszen nem mindegy, milyen minőségű csiganyálat tesznek bele az adott termékbe. Ahogy az is felmerülhet, hogy a csigáknak biztonságos-e, amikor több nyáltermelésre kényszerítik őket. A The Telegraph egyik cikke szerint igen, a csigákat gőzfürdővel lehet rávenni a gyorsabb nyáltermelésre. A The Strategist szerint a Mizon és a Cosrx koreai márkák csiganyál beszállítója is ugyanezt a módszert használja - szóval kijelenthetjük, hogy nem ártunk a csigáknak, ha ezt a kis csoda összetevőt használjuk!

Fecskenyál - fecskefészek kivonat: Ez az összetevő egyelőre kevésbé népszerű, mint a csiganyál, azonban legalább ugyanannyira hatásos. Ázsiában ételként is népszerű alapanyag (ebből készül a világ legdrágább levese is), és a kozmetikumokban is sokszor előfordul. A fecske nyála növekedési faktort (epidermal growth factor) tartalmaz, ami segít megőrizni a bőr rugalmasságát, továbbá gazdag fehérjékben és antioxidánsokban. A fecskefészek kivonat és a fecskenyál előállítására külön fecske-farmokat létesítenek, amiknek nem elhanyagolható a környezetre gyakorolt káros hatása sem. Ez az összetevő tehát legalább annyira ígéretes, mint a csiganyál, etikussága azonban sajnos vitathatóbb. (A fecskefélék Magyarországon védett állatok! - a szerk.)

8bf514576f39462ab8bb62456b486fdf.jpg

Lózsír / Ló olaj: A magyar lovas nemzet, talán ezért kevésbé népszerű nálunk, de koreai kozmetikumokban rendszeresen találkozhatunk vele. Kínából és Japánból terjedt át a használata Koreába, és onnan lett ismert a nyugati bőrápolás számára. Konkrétan a ló zsírját jelenti, amit a lóhús feldolgozása során nyernek ki - azaz tulajdonképpen az élelmiszeripar mellékterméke. A lózsír több telítetlen zsírsavat tartalmaz, mint más állatok (birka, borjú)  zsírjai, így kiváló hidratáló és természetes zsírpótló összetevő. Sebgyógyító hatása is van, valamint leégett és ekcémás bőrre is ajánlják. Szerkezete nagyon hasonló az emberi bőr zsírjának szerkezetéhez, így a bőrre kenve könnyen hasznosul. Vegánok számára szintén nem vonzó összetevő, de amíg a lókolbásszal nincs feltétlen bajunk, a lózsírral, mint kozmetikai összetevővel sem kellene, hogy legyen.

horsefat.jpeg

 

A cikket írta: Balassa Zsófia

Képek forrása: sciencing.com, unsplash.com, projectvanity.comunsplash.com

Források: szepsegreceptek.hu, nymag.com, telegraph.co.uk, truthinaging.com, 

tudomanyosszepseg.com, elle.com

A bejegyzés trackback címe:

https://koreainhungary.blog.hu/api/trackback/id/tr7614732183

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

darlacko 2019.04.18. 13:00:00

Csiganyálas kozmetikumot a barátnőm is kapott ajándékba. De ami még durvább, az a sertésembrióból készült zselé, amit mangó ízesítéssel hoznak forgalomba. Azt nem kenni kell, hanem enni. Mangózselé íze van, de a tudat, hogy sertésembriót tartamaz, nem segíti a lenyelését...

Meleg Sándor · http://alimento.blog.hu/ 2019.04.18. 13:29:10

Csiganyálas cucc itthon is van forgalomban, a GVH jó vastagon meg is büntette a céget :)

darlacko 2019.04.18. 13:46:47

Ha hazaérek elő is keresem a csiganyálas szépségmaszkot. Nyilván pont olyan hatástalan, mint a többi kozmetikum, hisz az ember bőrébe kívülről aligha tud valami behatolni. A kívülről kenhető bőrtápláló kencék a placebonál nem hatékonyabbak. Első tapintásra talán finomabbnak érződik a bőr, de valószínűleg a csiganyál mellett használt hordozóanyagok, adalékok átmeneti hatása jobban érződik, mint magának a csiganyálnak a "hatása".

A lókolbászt emlegeti a posztoló, hogy azzal nincs bajunk. Hát, a magyar, francia, olasz embernek lehet, hogy nincs, de egy amerikai, svéd vagy brit gyomra felfordul a gondolatra.
süti beállítások módosítása