A koreai és mexikói konyha fúziója, a koreai taco sikersztorija 2008-ban Los Angelesből indult, és gyorsan az amerikai street food paletta egyik legkedveltebb terméke lett. Roy Choi és a koreai taco története azóta inspirációt adott Hollywoodnak is, és az interneten is egyre több receptet találni. Tudjatok meg mindent a fúziós konyha különlegességéről!
A koreai taco ötlete 2008-ban Roy Choi és barátai fejéből pattant ki. A mexikói tortillába töltött koreai barbecue húst egy Los Angeles-i mozgó büfében, food truckban kezdték el árulni Kogi BBQ név alatt. A food truckok nem szokatlanok Los Angelesben sem, de így is erős marketingkampány és az online médiában lévő jelenlét kellett ahhoz, hogy az amerikaiak rákapjanak a kétféle konyha fúziójának eredményére.
Az eredeti receptben a fűszeres és karamellizált barbecue hús került salsa szósszal a kukoricatortillába, azóta azonban már több verziója is elterjedt az ételnek. Vannak, akik bulgogival és kimchivel töltik meg tacoikat, de létezik már külön koreai taco-szósz is, az elmaradhatatlan szezámolajjal és gochujanggal, azaz csilipasztával (고추장, ejtsd: gocsudzsáng). Roy Choi sikerei óta több Amerikában élő koreai is koreai taco forgalmazásával keresi kenyerét, de az étel másoknak is inspirációt adott: megjelent a piacon a bulgogival töltött burrito is.
A szakácsok mellett Hollywood is ihletett merített a koreai taco kitalálójának sikeréből: A séf című 2014-es film főszereplője egy egykor sikeres séf, aki azzal próbál meg újra kitörni, hogy vásárol egy büfékocsit és kubai szendvicseket árul, amiket aztán a közösségi média aktív használatával tesz híressé. A kreditek alatt maga Roy Choi is feltűnik, a grillsajtos szendvics készítésének rejtelmeibe vezeti be a film főszereplőjét, Jon Favreau-t.
Próbáljátok ki Ti is otthon a koreai tacot receptünk segítségével!
Hozzávalók:
A marhahúshoz
- 30 dkg marhahús (rostélyos)
- 60 ml szójaszósz
- 2 evőkanál porcukor
- 2 evőkanál rizsborecet
- 1 evőkanál szezámolaj
- 1 teáskanál szárított csilipehely
- 2 gerezd fokhagyma
A reteksalátához
- 10 dkg retek
- 1 db répa
- 1 db körte
- 1 evőkanál rizsborecet
- fél gerezd zúzott fokhagyma
- 1 evőkanál pirított szezámmag
- 1 evőkanál cukor
A spenótsalátához
- 10 dkg friss spenót
- 2 fej újhagyma
- 1 evőkanál pirított szezámmag
- 1 teáskanál szezámolaj
A tálaláshoz
- 6 db tortillalap
- majonéz
- sriracha szósz
Elkészítés
A marhahúst vágjuk vékony szeletekre, a fokhagymát zúzzuk össze, és keverjük össze a többi, marhahúshoz tartozó hozzávalóval. Adjuk hozzá a marhahúst a szószhoz, és legalább két órán keresztül tartsuk a hűtőben.
A reteksalátához a retket, a répát és a körtét vékony szeletekre vágjuk, keverjük össze, majd adjuk hozzá ecetet, cukrot, csilipelyhet, fokhagymát, szezámmagot és szezámolajat. Jól keverjük össze.
A spenótsalátához vágjuk apróra az újhagymát, a spenótot forrázzuk le, majd hűtsük le és szárítsuk meg, mielőtt összekeverjük a többi hozzávalóval.
Kicsi olajon pirítsuk meg serpenyőben a marhahúst, minden oldalt nagyjából egy percig pirítva. Egy másik serpenyőben melegítsük fel egy kicsit a tortillák mindkét oldalát.
Ezt követően már csak össze kell állítani tacoinkat: Helyezzünk a tortillára a húsból és a salátákból is, ízlés szerint tehetünk rá majonézt vagy sriracha szószt.
Ha a bulgogis, koreai taco szószos tacot is kipróbálnátok, ITT találtok angol nyelvű receptet.
Jó étvágyat! :)
A cikket írta: Hegyi Fanni
Források: National Geographic, Sortedfood
A képek forrásai: Steamy Kitchen, Sortedfood