Ha madártávlatból szemléljük Koreát, akkor láthatjuk, hogy viszonylag sok épületnek zöldre van festve a teteje. Ez a jelenség sokaknak valószínűleg fel sem tűnik, viszont azok, akik először látják, gyakran teszik fel a kérdést: vajon mi célt szolgál a zöld szín?
A zöld tetőkről szóló cikkekben a koreai újságok szívesen emlékeznek meg arról, amikor Will Smith Koreában járt, és posztjaiban a zöld tetejű házakat látva több hozzászóló is azt feltételezte, hogy azok teniszpályák. Bár az elmúlt évekbe nőtt a tenisz népszerűsége a koreaiak körében, ezek a zöld felületek természetesen nem teniszpályák, hanem vízálló festékkel lemázolt háztetők.
Az év folyamán tapasztalt hőmérséklet különbségekből adódó dilatáció miatt gyakoriak a repedések. A nyáron lezúduló hatalmas esőzések ellen elengedhetetlen az ilyen felületek vízálló festékkel való kezelése. Ez a vízálló festék króm-oxidot tartalmaz, amely eredetileg egy sötétzöld anyag. Bár természetesen a gyártók különböző színű festékeket is előállítanak, a drágább festék nem hat ösztönzőleg a koreai lakosság körében, a többség megelégszik a zöld színnel.
Létezik egy kevésbé megalapozott magyarázat is: vannak, akik úgy tartják, hogy a kormány az 1988-as nyári olimpiai játékok miatt Szöulba érkező turistákban akarta azt az érzetet kelteni, hogy Korea zöldebb, fásabb, mint a valóságban. Mivel erre nincs semmilyen konkrét bizonyíték, ez a verzió urbán legendaként él tovább.
Az utóbbi években országszerte csökken a zöld tetővel rendelkező házak száma, az új városrészekben már a világosabb, fényvisszaverő színek dominálnak, ezek ugyanis csökkentik a hűtési költségeket és növelik az energiahatékonyságot. Ez azonban hatással van a már megszokott, egyedi városképre is.
Cikket írta: Rácz Ivett
Forrás: hankookilbo.com
Képek forrása: unsplash.com, unsplash.com