A koreai sorozatok és filmek napjainkban egyre népszerűbbek, olyannyira, hogy manapság egyes elemzők szerint a koreai sorozatok ismertsége már a k-pop együttesekét is túlszárnyalhatja. Jól mutatja ezt az a tény, hogy a Netflix idén 500 millió dollárt fektetett be dél-koreai sorozatok és filmek gyártásába, ami egyben a cég egyik legjelentősebb külföldi befektetése az elmúlt évekből.
Felmerülhet azonban a kérdés: vajon miért ilyen népszerűek a koreai sorozatok, méghozzá Ázsián kívül is? Mi teszi őket vonzóbbá, érdekesebbé, annál, amit eddig megszoktunk? A koreai sorozatok iránti rajongás nyugaton persze nem most kezdődött, mégis az elmúlt években váltak igazán népszerűvé szélesebb körben is, amit jól mutat az is, hogy a magyarországi Netflixen is rengeteg koreai sorozatot találhatunk.
Az okokat többen többféleképpen látják, mégis van pár alapvető különbség a nyugati és a koreai sorozatok között, melyek miatt sokan már Ázsián kívül is inkább az utóbbi mellett teszik le a voksukat. Lássuk, mik is ezek!
Nem jellemzőek a vontatott, sok évados sorozatok
A koreai sorozatok egyik jellemzője, hogy kiszámítható a hossza (átlagosan 14-16 rész), így a nézők belátható időn belül megkapják a történet lezárását, nem jellemző a több évad sem. Ezzel szemben például amerikai sorozatoknál nem ritka, hogy 10-15 évadon át tartanak, évadonként akár 20-30 résszel, 8-10 vagy akár több éven keresztül. Emiatt könnyen előfordulhat, hogy még a leghűségesebb rajongók is elunják a sztorit. Egyes sorozatokkal szemben nem ritka az a kritika sem, hogy az utolsó évadok már túlságosan erőltetettek, a sztori pedig elfáradt.
Könnyű „ledarálni” egy sorozatot
Az évad beláthatóságának köszönhetően viszonylag gyorsan „le lehet darálni” (kedvelt angol kifejezés a binge, binge-watching erre a jelenségre) egy-egy sorozatot, főleg, ha már minden része kint van. Ezzel szemben egy Trónok harca hosszúságú sorozatnál már kétszer átgondolja az ember, belekezdjen-e vagy sem, ha épp nincs sok szabadideje a képernyő előtt ülni.
Hiánypótló, kreatív történetek
A nyugati nézők számára, saját elmondásuk alapján, a koreai sorozatok olyan történeteket mutatnak be, melyeket ma már gyakran hiányolnak a saját kultúrájukból, beleértve a szerelmi kapcsolatok eltérő bemutatását, de akár az olyan sztorikat is, amik kicsit talán elrugaszkodottnak tűnhetnek nyugati szemmel, például nem e világi szereplők megjelenése egy teljesen hétköznapinak induló történetben. A koreai sorozatokban nem ritka a szereplők vágyódása a másik iránt úgy, hogy gyakorlatilag semmi nem történik közöttük, még egy kézfogás sem. Az ilyesfajta randizás, illetve akár a tapasztalatlanság bemutatását sok nyugati néző hiányolja más sorozatokból, így talán nem véletlen, hogy a koreai történetmesélés vonzóvá válik egy nem-koreai néző számára is.
Menő ruhák, fülbemászó zenék, minőség
Természetesen az érzelmek érzékeny bemutatásán, a kiszámítható hosszúságon és a nyugati szemmel friss és érdekes történetmesélésen túl nem mehetünk el a sorozatok minősége és igényes kivitelezése mellett sem. Ezeken túl a szereplők megjelenése, stílusa is igazán vonzó tud lenni, a sorozatokban felcsendülő dalokról már nem is beszélve!
Persze ezeken kívül létezik egy sokkal egyszerűbben megfogalmazható indok: a koreai sorozatok egyszerűen csak jók, és talán nem véletlen, hogy egyre nő a koreai dráma rajongók száma világszerte. Szerencsére jó sorozatokból és filmekből idén sincs hiány, így érdemes lehet körülnézni akár a Netflixen, akár más streaming szolgáltatók oldalán!
A cikket írta: Pataki Petra
Forrás: cbr.com, daehandrama.com, mtv.com, nextshark.com, wsj.com, cnbc.com
Képek forrása: wsj.com, netflix.com, soompi.com