A holdnaptár jegyei
2022. február 21. írta: Koreai Kulturális Központ

A holdnaptár jegyei

2022 februárjában a holdnaptár szerint is beléptünk a következő esztendőbe, ezzel egyidejűleg pedig elkezdődött a tigris éve. A koreai kultúrában jártas olvasók tudhatják, hogy a tigris egyben fontos szimbólum is a félszigeten. 

csillagjegyek-boritokep.jpg

A holdnaptár jegyei Kínából származnak – ezzel talán nem árultunk el nagy titkot –, és a mai napig igen népszerűek a távol-keleti országokban. Nyugaton pont emiatt a leggyakrabban kínai horoszkópként szoktak hivatkozni rá. Koreába valamikor a Han-dinasztia idején kerülhetett, több mint 2000 évvel ezelőtt. A jegyek itt nem hónapokra, hanem évekre oszlanak el, összesen tizenkettőt különböztetünk meg, tehát 12 éves ciklusban ismétlődnek. Az egyes jegyek sorrendje a legenda szerint egy, az istenek által rendezett versenyen dőlt el. Az állatoknak át kellett kelniük a folyón, és a leggyorsabbat érte az a megtiszteltetés, hogy az első lehetett a sorban. 

A koreai ddi

Koreaiul a holdnaptár szerinti jegyek összefoglaló neve: ddi (띠). Tehát, ha Koreában megkérdezik tőlünk, hogy mi a ddink, arra kíváncsiak, hogy melyik állat évében születtünk. 

csillagjegyek-kep1.png

csillagjegyek-kep2.pngA jegyek sorrendben a következőek: patkány (쥐 – dzsvi), bivaly (소 – szo), tigris (호랑이 – horángi), nyúl (토끼 – tokki), sárkány (용 – jong), kígyó (뱀 – pem), ló (말 – mál), kecske (양 – jáng), majom (원숭이 – vonszungi), kakas (닭 – ták), kutya (개 – ke), disznó (돼지 – dvedzsi).

A hagyomány szerint minden állati jegynek megvan a maga egyedi tulajdonsága, mely aztán jellemző lesz az adott évre, illetve az adott évben születőre is. Így például a patkány a szorgalmat, kemény munkát és a megújulást testesíti meg, a sárkány a dominanciát és az ambíciót, a kecske pedig a kreativitást, intelligenciát, eleganciát. Kevésbé ismert tény azonban, hogy az állati jegyek szimbólumai egy nap egy-egy órájának is. Így az is fontos lehet, hogy melyik órában születtünk. A tradíciók szerint a 12 állati jegy a saját óráik és éveik őrzőiként is szolgáltak, ezért számos szobor is született róluk. 

Ám nemcsak a tizenkét állat fontos, melyeket "földi ágnak" is neveznek, hanem az "égi törzs" is, mely alapján öt elemet társíthatunk az állati jegyekhez. Az öt elem a következő: fém, víz, fa, tűz és föld. Az adott év teljes elnevezését a földi ág és az égi törzs kombinációjából kapjuk meg. Eszerint az idei, 2022-es év a víz tigris éve. 

A legutolsó ilyen év 1962 volt, a következő pedig 60 év múlva esedékes, ezt nevezzük 60 éves ciklusnak: egy adott elem 60 évente áll együtt ugyanazzal az állati jeggyel. Emiatt is fontos egyébként Koreában (és alapvetően a távol-keleti kultúrában) a 60. születésnap. Hozzá kell tenni, hogy ezek az elnevezések nem csupán asztrológiai szempontból voltak fontosak, ugyanis a jelentős történelmi események idejének meghatározásához is használták őket.

A tigris éve

A koreai kultúrában a tigris mint szimbólum rendkívül különleges, hiszen úgy tartják, maga a félsziget is egy tigrist formáz. Megjelenik a koreai eredetmítoszban, valamint számos koreai népmesében is megtalálható. Koreában ezért számos, a tigrishez köthető programmal találkozhatunk idén februárban: kiállításokkal, koncertekkel, előadásokkal. A tigris a bátorságot, életerőt, lendületet jelképezi, így a 2022-es évhez is hasonló reményeket fűznek. 

 

A cikket írta: Pataki Petra

Forrás: overseas.mofa.go.kr, theseoultimes.com, korea.net, thingsasian.com, koreaherald.com, koreatimes.co.kr

Képek forrása: pixabay.com

A bejegyzés trackback címe:

https://koreainhungary.blog.hu/api/trackback/id/tr2617704934

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása