2025.01.23. hétfő
József Attila 1933-ban kezdett terápiára járni Gyömrői Edithez. A költőt már korábban is számos lelki és mentális probléma gyötörte, többek között depresszió, szorongás és akkori szakértők szerint skizofrénia. Gyömrői Edit terápiás munkájának célja az volt, hogy segítsen neki feldolgozni a gyermekkori traumákat, az anyja halála utáni veszteségérzést, valamint a kapcsolati és alkotói kríziseket.
Gyömrői Edit (1896–1987) a magyar pszichoanalízis egyik fontos alakja volt. Budapesten született, de később Bécsben tanult pszichoanalízist. A harmincas évek elején tért vissza Magyarországra, ahol a budapesti pszichoanalitikus kör részeként dolgozott. Freud tanításait követte, és érdeklődött a pszichoanalízis és a művészetek összefüggései iránt.
Családjában volt elmegyógyász, és ez is hatott hivatásának választására.
Gyömrői Edit, a múzsa
A család zsidó származású volt, és erősen kötődtek a művelt, urbánus polgárság értékrendjéhez. Ez a háttér lehetővé tette, hogy Edit már fiatal korában érdeklődjön az irodalom, a pszichológia és a társadalomtudományok iránt.
Édesapja 1899-ben magyarosította Gyömrőire családnevüket, és Gyömrői Edit 1917-ben áttért az izraelitáról a római katolikus vallásra.
1914. december 5-én 18 évesen Budapesten házasságot kötött Rényi Ervin Lajossal , viszont a házasság 1919-ben válással végződött.
Gyömrői Edit jelentős szerepet játszott József Attila életében, különösen pszichoanalitikusaként. 1935-ben viszont átvette a költő kezelését Rapaport Sámuel, miután ő nem vállalta tovább a súlyosan depressziós József Attila terápiáját.
A terápia során József Attila mély érzelmeket táplált Gyömrői Edit iránt, és több versét is neki írta. Azonban viszonzatlan szerelme idővel agresszióba fordult, és egy alkalommal késsel támadt rá. Ekkor Gyömrői vőlegénye, Újvári László avatkozott közbe, és a terápiás kapcsolat megszakadt.
Gyömrői Edit élete végéig kerülte a József Attilával kapcsolatos megkereséseket, és úgy vélte, hogy a költő mindazt, amit embertársaival közölni akart, a verseiben fejezte ki.
A terápia idején Gyömrői Edit "hasadásos elmezavart" (skizofréniát) diagnosztizált József Attilánál, de a mai szakirodalom inkább borderline személyiségzavart valószínűsít nála.
Összességében Gyömrői Edit nemcsak terapeutaként, hanem múzsaként is hatott József Attilára, és kapcsolatuk jelentős befolyással volt a költő életére és munkásságára.
A skizofrénia-diagnózis mélyen befolyásolta József Attila utóéletének értelmezését. Sokáig úgy tekintettek rá, mint egy súlyosan mentális beteg emberre, aki pszichotikus állapotban alkotott. Azonban a borderline diagnózis fényében a költészetében megjelenő intenzív érzelmek, a szélsőséges világértelmezés és a mély önreflexió sokkal emberibbé és érthetőbbé teszi alakját.
A vita arra is rávilágít, hogy a pszichológia és a pszichiátria fejlődése mennyire befolyásolja a múlt megértését. Ma már sokkal árnyaltabban látjuk József Attila belső világát, és a diagnosztikai keretek változása segít jobban megérteni a küzdelmeit.
A skizofrénia és a borderline személyiségzavar között ez az egyik alapvető különbség, és József Attila intellektusa valóban ép maradt élete végéig, sőt, rendkívüli módon működött, ami inkább a borderline személyiségzavarra utal. Nézzük meg ezt részletesen:
A borderline személyiségzavar és József Attila alkotói zsenialitása között szoros összefüggés van. Az érzelmi mélységek, amelyekkel küzdött, nem rombolták, hanem paradox módon gazdagították költészetét. Ezzel szemben a skizofrénia általában olyan intellektuális hanyatlást okoz, amely József Attilánál nem volt kimutatható. Ezért is vélik ma sokan, hogy az ő diagnózisa valójában borderline személyiségzavar lehetett, ha ma vizsgálták volna meg.
Van egy vers József Attilától, amely Freud alakjához kapcsolódik, és ez az „Freud nyolcvanadik születésnapjára” című költemény. Ez a vers 1936-ban keletkezett, amikor Sigmund Freudot, a pszichoanalízis atyját, széles körben ünnepelték nyolcvanadik születésnapja alkalmából. József Attila verse egyszerre tiszteleg Freud előtt és mutatja be sajátos, gyakran kritikus nézőpontját az emberi lélek mélységeiről.
Gyömrői Edit pszichoanalitikus kezelése valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy József Attila elmélyedjen Freud elméleteiben és ezek hatását a költészetében is kifejezze. Bár Freud születésnapjára írt verse nem Gyömrőinek szól, mégis a költő terápiás tapasztalatainak és Freud tanainak lenyomatát hordozza.