Logo Pic
DJP 2025. január 01.

Az első női kormányzó az USA-ban

Nellie Tayloe Ross, kiemelkedő szerepet játszó politikus volt az Egyesült Államok történetében. Wyoming állam kormányzójaként, 1925-ben az első nő lett, aki betöltötte ezt a pozíciót az USA-ban. Karrierje és életútja fontos mérföldkövet jelentett a nők politikai részvételének történetében.

on-this-day-nellie-tayloe-ross-elected-1st-female-governor-in-us.jpg

Nellie Davis Tayloe, Missouri államban született 1876. november 29-én, egy mérnök és egy tanító gyermekeként. Fiatal korában tanárnőként dolgozott, majd feleségül ment William B. Ross-hoz, aki aztán Wyoming 12. kormányzója lett. Házasságuk során Nellie támogatta férje politikai karrierjét, s közben hárum gyermekük is született.

A férje 1924. szeptember 23-án egy beszéd közben rosszul lett, majd két nappal később vakbélműtétet hajtottak végre rajta, de különböző komplikációk léptek fel, így október 2-án, 50 évesen elhunyt. A megbízott kormányzó Frank Lucas lett, ám aztán William hirtelen halála alaposan megváltoztatta Nellie életét. A demokrata párt őt indította a férje megüresedett helyére, s bár nem kampányolt, a szavazatok több, mint 55%-át megkapta, majd 1925. január 5-én hivatalba lépett.

nellie_tayloe_ross_1925_januar_5-en_alairja_hivatali_eskujet.webp

Megválasztása nemcsak Wyoming állam, hanem az ország számára is történelmi esemény volt, mivel ő lett az első női kormányzó az Egyesült Államokban.

Kormányzóként támogatta a progresszív politikát, beleértve az oktatás fejlesztését és a gyermekmunka elleni törvényeket. Emellett szorgalmazta a nők jogainak bővítését, különösen a politikai részvétel terén. A politikai karrierje azonban nem tartott hosszú ideig, mivel 1926-ban nem választották újra.

A kormányzóság után azonban, Nellie Tayloe Ross folytatta közéleti tevékenységét, majd Franklin D. Roosevelt amerikai elnök 1933. május 3-án kinevezte az amerikai pénzverde igazgatójává, ezzel ő lett az első nő, aki ezt a pozíciót betöltötte. 

ross.jpg

Az Egyesült Államok pénzügyi igazgatójaként fontos szerepet játszott az állami pénzverde és az amerikai valuta felügyeletében. Az ő irányítása alatt modernizálták a pénzverdei eljárásokat, és bevezettek új érméket is.

A posztját 20 évig töltötte be, majd nyugdíjba vonulása után cikkeket írt különféle női magazinokba és sokat utazott.  101 évesen halt meg, s 1977. december 19-én bekövetkezett halálakor ő volt az Egyesült Államok legidősebb volt kormányzója.

Nellie Tayloe Ross élete és munkássága méltán tekinthető a nők politikai és közéleti szerepért folytatott küzdelem fontos mérföldkőjének. Az Egyesült Államok első női kormányzójaként és az első női pénzügyi igazgatójaként jelentős utat tört az utódai számára. Hosszú életét arra szentelte, hogy bizonyítsa: a nők fontos szereplői lehetnek a politikai és közéleti életnek.

djp

Vissza a címlapra
Érdekes sztorik a múltból
Nem csak történelmi személyek, események, jelenségek, amelyek valamiért megragadták a figyelmemet és amelyeket furcsának, érdekesnek vagy különlegesnek találok
Legjobban pörgő posztok
Szemerey Zsófi az idény végén otthagyja a Metz csapatát
Hitmakers • 1 nap
A Milan elleni mérkőzés
Apuleius • 5 nap
A Juventus egykori játékosai a Milan elleni vereségről
Apuleius • 1 nap
„Nem fér már semmi közénk” – Itt a Véletlenül írtam egy könyvet betétdala Szabó Balázsékkal
srecorder • 3 nap
Itt vannak az Év színei! 2025-ben ezek az árnyalatok dominálnak a lakberendezésben
Minden, ami lakásfelújítás • 28 nap
Cikkek a címlapról
Hercegnővé válni egyetlen éjszaka alatt - a varázslatos quinceañera ünnepe
Vannak pillanatok az életben, amelyek örökre megmaradnak. A latin kultúrában egy fiatal lány számára ez a pillanat kétségtelenül a tizenötödik születésnapja, a quinceañera. Ez az ősi hagyomány sokkal több egy egyszerű születésnapi bulinál - ez egy valódi átmeneti rítus, amely során egy kislány…
A mamahotel gazdasági foglyai
  Figyelem! Kényes tartalom követezik. Kérlek, ha belekezdesz, olvasd is végig, ne ragadj le néhány mondatnál, hanem a teljes kontextusban értelmezd. Nem az összeugrasztás a célom, hanem bedobni a közösbe egy olyan létező jelenséget, ami sok ember életét keseríti meg. Pedig ennek nem kellene így…
>